16. 8. 2022
Separacja metali żelaznych i nieżelaznych z plastikowego okruchu mniejszej frakcji (studium przypadku)
Stan domyślny:
Ponieważ podczas recyklingu tworzywa sztuczne są przetwarzane przez różne maszyny (rozdrabniacze, młyny itp.), materiał końcowy może być zanieczyszczony cząstkami metalu (np. fragmentami noży z rozdrabniaczy itp.). Zanieczyszczenia materiału wejściowego są również dość powszechne (np. niektóre części z tworzyw sztucznych są łączone z materiałami metalowymi itp.)
Opis problemu:
Nasz klient (firma zajmująca się recyklingiem tworzyw sztucznych i produkcją okruchów z tworzyw sztucznych) polegał na dobrych doświadczeniach ze swoimi dotychczasowymi dostawcami surowców (zawsze dostarczał czyste i niezafałszowane tworzywa sztuczne) i dlatego uważał ochronę przed zanieczyszczeniami metalowymi za niepotrzebny dodatkowy koszt. Niestety, jedna z partii/dawek zakupionego przez niego materiału wsadowego zawierała metale, co zostało odkryte dopiero przez firmy odbierające rozdrobnione tworzywa sztuczne od naszego klienta. Kolejne masowe reklamacje jakościowe i konieczność pokrycia powstałych szkód skłoniły naszego klienta do zakupu separatora magnetycznego i detektora wszystkich metali.
Rozwiązanie problemu:
Na linii produkcyjnej, na której rozdrabniane są tworzywa poprodukcyjne, powstała masa plastyczna jest transportowana w rurze o średnicy 200 mm metodą ssania (= próżni). W miejscu, gdzie miazga następnie opada grawitacyjnie, umieściliśmy separator magnetyczny siatkowy MSS-MC LUX 200/5 N o średnicy wlotu 200 mm (wyposażony w pięć bardzo silnych rur/przewodów neodymowych generujących indukcję 18700 Gaussów), za którym znajduje się całkowicie metalowy detektor Quicktron 03 R DN 200. Zastosowanie połączonego systemu ochrony wyeliminowało możliwość przedostania się niepożądanych cząstek metalu do produktu końcowego, spełniając tym samym wymagania naszego klienta.
Powody zastosowania magnetycznego separatora rusztowego MSS-MC LUX 200/5 w połączeniu z wykrywaczem wszystkich metali Quicktron 03 R DN 200:
W dziedzinie magnetycznych separatorów rusztowych z czyszczeniem ręcznym MSS-MC LUX 200/5 należy do absolutnych światowych liderów, ponieważ oprócz wysokiej wydajności magnetycznej posiada również doskonałą ochronę rdzenia magnetycznego (mieszek ochronny + system tube-in-tube). Jednym z głównych powodów zakupu naszego separatora był fakt mniejszego dostępu do urządzenia w miejscu zastosowania (jest ono umieszczone stosunkowo wysoko), dlatego dużym ułatwieniem dla klienta podczas czyszczenia był system teleskopowych trawersów, za pomocą których można bardzo łatwo wysuwać rdzenie magnetyczne i oczyszczać je z uwięzionych zanieczyszczeń. I oczywiście fakt, że generalnie około 70% wszystkich zanieczyszczeń metalowych to metale magnetyczne (które można wychwycić za pomocą separatora magnetycznego) był istotnym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem separatora magnetycznego w połączeniu z detektorem wszystkich metali. Dodatkowo - w porównaniu z wykrywaczem metali - separator magnetyczny ma również znacznie wyższą skuteczność wychwytywania cząstek magnetycznych, ponieważ może wychwytywać pył magnetyczny o wielkości nawet 1 mikrona.
Ponieważ jednak klienci naszego klienta mają bardzo wysokie wymagania co do jakości produktów końcowych, usunięcie z plastikowego okruchu jedynie metali magnetycznych nie byłoby rozwiązaniem kompleksowym. Dlatego za magnetyczny separator rusztowy zainstalowaliśmy również detektor wszystkich metali Quicktron 03 R, który gwarantował oddzielenie wszystkie (zarówno magnetycznych jak i niemagnetycznych) zanieczyszczenia metaliczne z produktu końcowego.
Korzyści finansowe naszego rozwiązania dla klienta
Ponieważ koszt pojedynczego roszczenia wynosiły około 50% ceny naszego systemu wychwytywania zanieczyszczeń metalowych, finansowy zwrot z inwestycji jest niezwykle szybki (a nasz system chroni również reputację klienta).
Wykorzystany sprzętu: MSS-MC LUX i QUICKTRON 03 R