Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

30. 11. 2023

Separacja metali nieżelaznych od wiórów drzewnych (studium przypadku)

Stan wyjściowy:

Klient zajmuje się przetwarzaniem zrębków drzewnych. Zrębki są kruszone do frakcji 5-30 mm. Metale nieżelazne (miedź, aluminium, stal nierdzewna) są również obecne w zrębkach drzewnych, które również znajdują się we frakcji 5 mm. Wymaganiem klienta było oddzielenie metali nieżelaznych od zrębków drzewnych, a tym samym uzyskanie dodatkowego dochodu ze sprzedaży tych metali nieżelaznych.


Opis problemu:

Nie jest możliwe oddzielenie metali nieżelaznych od materiału obojętnego za pomocą konwencjonalnego separatora magnetycznego. Może on usuwać tylko zanieczyszczenia ferromagnetyczne. W tym przypadku konieczne jest oddzielenie metali nieżelaznych (które nie są magnetyczne) od wiórów drzewnych.

Zrębki są transportowane przenośnikiem ślimakowym w zakładzie produkcyjnym.

Rozwiązanie problemu:

Wióry drewnianeSeparacja metali niemagnetycznych jest możliwa przy użyciu specjalnego separatora magnetycznego działającego w oparciu o prądy wirowe. Separatory te nazywane są separatorami wiroprądowymi lub niemagnetycznymi separatorami metali. Składają się one z cylindra magnetycznego (wirnika) z bardzo silnymi magnesami, który przy dużej prędkości indukuje pole magnetyczne, które na krótki czas magnetyzuje nawet nieferromagnetyczne materiały metalowe (metale nieżelazne).

Biegunowość magnetyczna takich namagnesowanych cząstek jest taka sama jak biegunowość pola magnetycznego generowanego przez wirnik separatora. Dlatego namagnesowane materiały są odpychane i automatycznie wyrzucane z przenośnika taśmowego.

Istnieją dwa główne typy separatorów  wiroprądowych:

  • Separatory wirnikowe montowane odśrodkowo (ECS-C RAM) - separatory te są przeznaczone do oddzielania większych zanieczyszczeń o wielkości od 50 mm. Nadają się zatem do oddzielania np. odpadów komunalnych. Ich zaletą jest niższa cena i wysoka wydajność. Wirnik składa się z 4 biegunów magnetycznych.
  • Separatory z wirnikiem montowanym mimośrodowo (ECS-E BULL) - dzięki swojej konstrukcji umożliwiają indukcję silnego pola magnetycznego, a tym samym nadają się do separacji bardzo małych zanieczyszczeń o wielkości od 5 mm.

Ponieważ klient wymagał separacji metali nieżelaznych o frakcji około 5 mm, wybraliśmy separator z mimośrodowo zamontowanym wirnikiem ECS-E 500 BULL.  

Głównymi zaletami separatora wiroprądowego z wirnikiem zamontowanym mimośrodowo jest możliwość oddzielania nawet bardzo małych zanieczyszczeń oraz możliwość regulacji położenia wirnika podczas pracy separatora, co pozwala na ciągłą zmianę ustawień separatora i uzyskanie najlepszych wyników separacji.

Zrębki są transportowane za pomocą przenośnika ślimakowego. Warunkiem skutecznej separacji metali niemagnetycznych jest równomierne rozprowadzenie oddzielonego materiału na taśmie separatora ECS. Aby uzyskać jak najlepsze rozprowadzenie materiału, przed separatorem ECS umieszczany jest podajnik wibracyjny.

Korzyści zastosowania separatora wiroprądowego  ECS-E 500 BULL:

Dzięki zastosowaniu separatora ECS z mimośrodowo zamontowanym wirnikiem byliśmy w stanie skutecznie oddzielać metale nieżelazne od wiórów drzewnych. Klient jest zadowolony z naszego rozwiązania - osiąga ono wymaganą czystość oddzielonych metali nieżelaznych.

Wykorzystane urządzenieSeparator wiroprądowy ECS-E 500 BULL

Zalety separatora magnetycznego dla metali niemagnetycznych ECS-E 500 BULL

  • Oddzielanie cząstek metalu o wielkości od 5 mm
  • Mimośrodowo zamontowany wirnik
  • Cylinder magnetyczny z 12 biegunami
  • Regulacja położenia wirnika podczas pracy separatora
  • 8 pozycji regulacji położenia wirnika
  • Łatwa wymiana pokrywy wirnika
  • Szybka wymiana taśmy przenośnika
  • Dodatkowa klapa separująca
  • Szerokość robocza 500 - 2000 mm.

 

 

Top