Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

12. 11. 2022

Mobilne urządzenia do separacji metali z cieczy (studium przypadku)

Stan wyjściowy:

W wielu branżach przemysłowych bardzo rzadko zdarzają się planowane przestoje produkcyjne, ale co zrobić, gdy w zakładzie pojawiają się poważne problemy, a do planowanego przestoju jeszcze daleko? Nasz klient (rafineria ropy naftowej) był w podobnej sytuacji, używając hydraulicznie sterowanych zaworów ślizgowych do utrzymania dokładnego ciśnienia pomiędzy reaktorem a regeneratorem. Eksploatacja części rafinerii zależy więc od niezawodności tych zaworów (utrata kontroli ciśnienia może prowadzić do bardzo poważnych problemów), dlatego odkrycie, że zasuwy przestały reagować prawidłowo, było dla naszego klienta sygnałem alarmowym.


Opis  problemu:

Po sprawdzeniu stanu zaworów technicy rafinerii doszli do wniosku, że zasuwy zacinały się z powodu zanieczyszczonego płynu hydraulicznego. Zbiornik płynu hydraulicznego ze stali węglowej zaczął korodować, bardzo drobna rdza gromadziła się wewnątrz zbiornika i w miarę przemieszczania się płynu przez system rur, te drobne cząstki docierały do zaworów suwakowych (pomimo zainstalowanych stacjonarnych filtrów 10 mikronów). Biorąc pod uwagę niemożność wcześniejszego wyłączenia operacji produkcyjnych rafinerii w celu wymiany lub oczyszczenia zbiornika, potrzebne było szybkie (i najlepiej niedrogie) rozwiązanie tymczasowe w celu usunięcia słabo magnetycznych cząstek o wielkości mniejszej niż 10 mikrometrów z systemu rur hydraulicznych.

Rozwiązanie problemu:

Po konsultacji z firmą SOLLAU klient wynajął przenośny system filtracji MSP-S ANCISTRUS i podłączył go do systemu rur hydraulicznych. MSP-S ANCISTRUS wypompował więc płyn hydrauliczny z głównego przewodu zasilającego, gdzie był on najbardziej zanieczyszczony z powodu korozji zbiornika, wychwycił małe cząstki ferromagnetyczne i przepompował oczyszczony płyn z powrotem do przewodu powrotnego. Już po jednym cyklu czyszczenia zawartość cząstek ferromagnetycznych w płynie hydraulicznym spadła kilkukrotnie - a po kilku godzinach filtracji występowanie tych zanieczyszczeń w układzie hydraulicznym było już tylko bardzo sporadyczne (mniej niż 1% w stosunku do sytuacji pierwotnej). Ten fenomenalny rezultat skłonił klienta do natychmiastowego zakupu naszej mobilnej jednostki czyszczącej i używania jej aż do planowanego wyłączenia linii produkcyjnej (kiedy to cały obwód hydrauliczny został chemicznie oczyszczony i przepłukany, łącznie z kompletną modernizacją systemu filtracji).

Korzyści finansowe naszego rozwiązania dla klienta:

Koszt ewentualnego przestoju rafinerii (związany z naprawą systemu hydraulicznego rurociągu) byłby sześciocyfrowy, więc zwrot kosztów zakupionego separatora był mniej więcej natychmiastowy.

Rekomendacja eksperta:

Mobilny system filtracji MSP-S ANCISTRUS jest niezastąpioną pomocą w wielu specyficznych zastosowaniach: może być wykorzystywany (jak w opisanym powyżej przypadku) jako rozwiązanie awaryjne w sytuacji krytycznej, ale jest również używany np. przez firmy serwisowe czyszczące obwody z płynami technicznymi, w których występuje mniejsza ilość cząstek ferromagnetycznych (i w związku z tym ich operatorowi nie opłacałoby się kupować stacjonarnego separatora magnetycznego).

Jednak MSP-S ANCISTRUS można wykorzystać również w wielu innych zastosowaniach:

  • w ciśnieniowym czyszczeniu zbiorników lub studzienek olejowych (tzw. power flush, gdzie osady są wypychane z dna zbiornika przez pompę ANCISTRUS)
  • poprzez podłączenie do jednego z węży separatora mobilnego przystawki czyszczącej możliwe jest odessanie zanieczyszczeń żelaznych ze ścian zbiornika (wand flush)
  • za  pomocą zintegrowanych węży można przepompowywać płyn techniczny z jednego zbiornika do drugiego i jednocześnie go czyścić, tzw. transfercart)
  • pompą ANCISTRUSu może - w porównaniu do samodzielnego opróżniania - znacznie szybciej i łatwiej oczyścić zbiorniki z zanieczyszczeń (systemdrain)
  • Ancistrus może być na stałe podłączony do systemu rurociągów i używany jako zewnętrzny system rurociągów (offlinefiltracja)
  • łatwiej i lepiej wypłukuje się zanieczyszczenia ze zbiornika płynu technicznego, jeżeli olej odpadowy jest wypompowywany przez pompę ANCISTRUS, niż jeżeli wypływa on grawitacyjnie
  • za pomocą mobilnego systemu filtracji może być również wykorzystany np. do czyszczenia nowych rur lub węży przed ich zamontowaniem w systemie rurociągów (ponieważ podczas transportu i przechowywania mogły dostać się do nich fragmenty żelaza, pył magnetyczny itp. nazywa się to czyszczeniem węży).
Top